Zaprogramuj swoją przyszłość i wygraj stypendium!
Czy programistyczny freelancing może być odpowiedzią na problem wysokiego bezrobocia wśród młodych? Czy jest to atrakcyjna propozycja dla obecnych 40-, czy 50-latków, których kwalifikacje nie są cenione na rynku pracy? I wreszcie: czy można zostać programistą bez ukończenia 5-letnich studiów kierunkowych?
CodersTrust Polska oraz Provident wierzą, że tak i rozpoczynają współpracę mającą na celu zachęcenie Polaków do wejścia w cyfrowy świat bez kompleksów i wyrównanie ich szans na rynku pracy. Dzięki stypendiom, których fundatorem jest Provident można zdobyć poszukiwane przez pracodawców kwalifikacje, bez konieczności opuszczania rodzinnego miasta.
Podobne projekty, przy wsparciu Banku Światowego, CodersTrust realizował już m.in. w Kosowie, gdzie szkolenia programistyczne adresowane do bezrobotnych kobiet udowodniły, że inicjatywa ma bardzo realne przełożenie na podniesienie jakości życia.
Według autorów opublikowanego w zeszłym roku raportu „Polskie szkolnictwo wyższe a potrzeby rynku pracy”, w latach 2004-2013 liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem wzrosła aż o 72%. Wynika z tego, że wysiłek, a także finanse włożone w edukację młodych – ok. 50 tysięcy złotych przypadające na 5 lat nauki jednego studenta – idą na marne. Po zakończeniu studiów, często nie wiedzą oni, co mają robić lub po prostu nie mogą znaleźć satysfakcjonującej ich pracy. „Z moich rozmów ze studentami, będącymi na ostatnim roku studiów, i absolwentami wynika, że najważniejsze są dla nich elastyczne warunki pracy oraz możliwość rozwoju. Często oczekują oni również, że znajdą pracę w swoim rodzinnym mieście. Bliskość między pracą a domem będzie mieć wkrótce dużo większe znaczenie niż dotychczas” – mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska.
Innym ważnym problemem jest postępująca depopulacja, czyli wyludnianie się polskich miast. Wśród jej przyczyn, eksperci wymieniają ujemny przyrost naturalny, emigrację zarobkową do innych krajów, ale również przenoszenie się ludzi – głównie młodych – do największych ośrodków miejskich. Powoduje to nierównomierny i niepożądany model rozwoju kraju z rosnącymi w siłę i przyciągającymi nowych mieszkańców dużymi ośrodkami oraz coraz gorzej prosperującą prowincją.
Według profesora Piotra Szukalskiego z Uniwersytetu Łódzkiego, w perspektywnie najbliższych 30 lat ludność Polski zmniejszy się przynajmniej o 1/9. W niektórych regionach spadek ten może wynieść nawet 30%. "Migracje ludzi młodych w dużej części wynikają z niskiej atrakcyjności mniejszych ośrodków miejskich i wsi. Może być ona definiowana zarówno z perspektywy lokalnego rynku pracy (dostępność ofert pracy, wysokość oferowanych wynagrodzeń), jak i możliwości konsumpcyjno-rozrywkowych: - podkreśla prof. Piotr Szukalski. Każda inicjatywa, która umożliwia młodzieży z mniejszych ośrodków realizację bardziej ambitnych planów rozwoju zawodowego w miejscu zamieszkiwania, warta jest wsparcia - podkreśla prof. Szukalski.
„Jesteśmy firmą działającą na terenie całej Polski. Wielu z naszych klientów pochodzi z mniejszych miejscowości i widzimy, że ich szanse na budowanie lepszej przyszłość dla ich rodzin są znacznie bardziej ograniczone niż mieszkańców z dużych miast, gdzie rynek pracy stwarza nieporównywalnie większe szanse rozwoju” – mówi Małgorzata Domaszewicz specjalista ds. CSR w Provident Polska. „Dlatego tez w ramach naszych działań społecznych, chcemy koncentrować się na inwestowaniu w harmonijny rozwój regionów, przez oferowanie tego co najcenniejsze – możliwość uzyskania kompetencji pożądanych na rynku pracy”.
Aby zwrócić uwagę na te problemy, CodersTrust Polska i Provident organizują akcję, której celem jest zachęcenie osób z mniejszych ośrodków do skorzystania z szansy, jaką niesie ze sobą programowanie.
W ramach projektu, 40 osób z całej Polski otrzyma stypendium na realizację 4-miesięcznego kursu programowania on-line Front-End Development na platformie CodersTrust. Stypendium otrzymają te osoby, które wezmą udział w specjalnym konkursie i nagrają film, w którym opiszą, w jaki sposób freelancing może zmienić życie w ich rodzinnych miejscowościach.
„Misją CodersTrust Polska jest wyrównywanie szans nie tylko na rynku pracy, lecz także w zakresie edukacji. Dajemy perspektywy na lepszy zawód dla wszystkich, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Programistą-freelancerem można zostać wszędzie – w Słupsku, Brodnicy, Sandomierzu czy Bełchatowie i to bez pięcioletnich studiów kierunkowych” – mówi Beata Jarosz, prezes i współzałożycielka CodersTrust Polska. Kursy programowania on-line są również odpowiedzią na niewystarczające tempo edukacji przyszłych specjalistów IT. Według rocznika GUS z 2015 r., na kierunkach teleinformatycznych studiowało łącznie 68 146 studentów, co stanowiło jedynie 4,6% ogółu studiujących. Natomiast jak wynika z obliczeń CodersTrust Polska, tempo wzrostu miejsc na kierunkach informatycznych wynosi jedynie 2% rocznie.
„Nie ma lepszego sposobu na podnoszenie jakości życia niż zdobycie umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. Wierzymy, że jest to działanie, które długofalowo może przynieść wiele pozytywnych zmian. Ważne, żeby mieć odwagę i spróbować swoich sił w zupełnie czymś niespodziewanym” – dodaje Małgorzata Domaszewicz z Provident Polska.
Projekt został przemyślany w taki sposób, żeby uczestnicy byli przygotowani do wejścia na rynek pracy w sposób kompleksowy. W ramach szkolenia przewidziana jest nie tylko nauka programowania, lecz również rozwój kompetencji miękkich, tak aby po zakończeniu kursu uczestnicy potrafili skutecznie współpracować z klientami, zdobywali nowe zlecenia i sprawnie poruszali się po platformach freelancerskich, takich jak Upwork. Zleceniobiorców szuka tam 5 milionów firm, a miesięcznie pojawia się ponad 50 tys. ofert pracy, z których 80% dotyczy programowania. Organizatorom akcji zależy na tym, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie uczestnikom kursu, dlatego będą oni mieli możliwość konsultacji z mentorami, będącymi do ich dyspozycji przez 12 godzin na dobę przez cały okres trwania szkolenia. Akcja organizowana przez CodersTrust i Provident jest programem pilotażowym, który może wyznaczyć nowy kierunek w zdobywaniu kompetencji zawodowych przez Polaków.
Do konkursu można zgłaszać się na stronie www.zaprogramujswojaprzyszlosc.pl
Partnerem strategicznym konkursu jest firma Provident. Partnerami – ThinkTank, BusinessBrief, F5, Wirtualna Polska, Polska Press, eService, Bigram, Deloitte, Oracle, Microsoft, CIONET, Fundacja Promocji Gmin Polskich oraz Instytut Innowacyjna Gospodarka.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://ww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/coderstrust-polska-i-provident-wspolnie-zmieniaja-rynek-pracy